Zrušení životního pojištění není často příliš doporučováno, zejména z důvodu, že musíte dodanit slevy na dani, které mnoho pojištěných využívá. Jak jsou na tom ale různé formy životního pojištění?

Investiční a kapitálové pojištění

U IŽP, investičního životního pojištění, je zrušení docela zapeklité. Ne z procesní stránky, to je naprosto jednoduché i u ostatních pojištění. Stačí doručit písemnou výpověď své pojišťovně.

Problém je s tím, kolik peněz od pojišťovny dostanete zpátky. V prvních dvou letech po uzavření pojištění nedostanete zpravidla NIC. Proč? Všechny peníze jdou na náklady pojišťovny. Samozřejmě, jste pojištění, ale rezervu si prostě netvoříte. Investiční pojištění je prostě běh na dlouhou trať a to i v otázce zhodnocení vkladů, které je v krátkodobém hledisku často velmi nízké, mnohdy i záporné, ale z dlouhodobého hlediska by mělo být výše, než běžné kapitálové pojištění, nebo třeba penzijní připojištění (do roku 2013, kdy bylo PP spíše kapitálové, než investiční). Stačí se podívat na současnou dobu – kdo uzavřel pojištění kolem roku 2007, mohl být zděšen propadem svých investic, ale pro pojištěného od roku 1990 jde jen o výkyv, který časem pomine, už kvůli vysokým ziskům z devadesátých let a prvních řekněme 7 let nového století.

Penzijní připojištění

Zrušení životního pojištění se mnoho neliší od zrušení penzijního připojištění. Jen jste ještě více „ožebračeni“. To znamená, že kromě dodanění musíte vrátit i všechny příspěvky státu i všechny výnosy z těchto příspěvků. Proto se při volbě, co zrušit dříve, jasně nabízí zrušení životního pojištění jako lepší varianta.

Dodanění

Co se týče dodanění při zrušení životního pojištění, je poměrně jasné – vrátíte 15 % z uplatněných slev, tedy všechno to, co vám dříve vracel stát. Maximálně jde o 1 800 Kč za rok životního pojištění a dalších až 1 800 Kč za penzijní připojištění. Po deseti letech těchto dvou pojištění by šlo o částku 36 000 Kč ročně, což není zrovna málo…

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *