Ačkoliv jsou možná na první pohled zdravotní pojišťovny jedna jako druhá, má každý pojištěnec nárok na její změnu.

Proč měnit zdravotní pojišťovnu?

Pro bližší pochopení motivů pro změnu zdravotní pojišťovny je třeba se podívat, jak vlastně zdravotní pojišťovny fungují. Každá pojišťovna dostává část peněz vybraných na zdravotním pojištění podle toho, kolik má pojištěnců. Zároveň dochází také k určitému přerozdělení, ale to teď můžeme pominout. Ve výsledku je tedy v zájmu zdravotní pojišťovny mít v portfoliu svých klientů zejména zdravé mladé lidi, kteří do systému pouze přispívají a nic, nebo takřka nic z něj nečerpají. Proto u vás možná někdy zazvonili pracovníci zdravotní pojišťovny a sondovali, jestli nemáte o případnou změnu zájem.

Pro samotné pojištěnce mohou být důvody pro změnu zdravotní pojišťovny různé:

  • Nespokojenost s komunikací stávající pojišťovny.
  • Nespokojenost s nabízenými službami.
  • Snaha získat lepší nadstandardní benefity, jejichž skladbu má každá zdravotní pojišťovna trochu odlišnou (avšak nijak zásadně).

Co se týče nabízených služeb, máme na mysli zejména rozsah zdravotní péče – některé pojišťovny totiž svůj limit vyčerpají poměrně brzy, takže po zbytek roku musejí šetřit, což se nejvíce projevuje na tom, jaké zákroky dovolí doktorům bez sankcí provádět. Proto je i za současné situace možné, že na základě rozdílných pojišťoven jsou pacienti léčeni různě. V tomto ohledu má nejlepší zvuk asi OZP, která zpravidla doktory nesankcionuje vůbec.

Jak změnit zdravotní pojišťovnu

Změna zdravotní pojišťovny není složitá. Stačí zajít na pojišťovnu, nebo vyplnit online žádost. Potřebovat k tomu budete občanský průkaz. Pozor však na termíny – pojišťovnu můžete změnit pouze jednou ročně a to k 1.1. daného roku. Změnu navíc musíte nahlásit do konce červa roku předchozího, jinak vám pojišťovna nevyhoví, protože ani ze zákona nesmí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *