V České republice působí 7 zdravotních pojišťoven, které si různými způsoby konkurují, viz článek o změně zdravotní pojišťovny. Teď se ale podíváme na konkrétní zdravotní pojišťovny a něco málo si k nim řekneme.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Největší zdravotní pojišťovna v České republice, která má nejhorší skladbu klientů. Z pohledu klientů však nejde zpravidla o nic zásadního a bonusy jsou na stejné úrovni jako u konkurence. Vznikla v roce 1992 a má přes 6 milionů pojištěnců. Jako jediná není členem Svazu zdravotních pojišťoven ČR, který sdružuje pouze oborové zdravotní pojišťovny a vznikl v roce 1997. Pro úplnost seznamu a přehledu zdravotních pojišťoven musíme VZP samozřejmě uvést.

Vojenská zdravotní pojišťovna

Vojenská zdravotní pojišťovna je se 700 tisíci klienty stabilním a prověřeným partnerem, který zajišťuje léčbu v civilních i vojenských zdravotnických zařízeních. Vznikla v roce 1992.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna vznikla k 1.10.2009 a to sloučením a přejmenováním několika dalších zdravotních pojišťoven. S více než milionem klientů a více než 100 pobočkami po celé České republice patří mezi větší ZP na našem trhu.

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

V seznamu zdravotních pojišťoven se dostáváme k pravděpodobně nejvíce chválené zdravotní pojišťovně u nás. Na OZP většinou dobře reagují klienti i doktoři, kterým zpravidla umožňuje léčbu podle jejich uvážení. Může za to vynikající složení klientského kmene i snaha o financování i mimo veřejný rozpočet.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda vznikla v roce 1992 výhradně pro zaměstnance Škoda Automobilové společnosti a jejich rodin. Později se však stala zdravotní pojišťovnou pro každého, přičemž oslovuje hlavně klientelu z regionů, ve kterých má Škoda Auto své pobočky, hlavně na Mladoboleslavsku.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Pojišťovna zejména pro zaměstnance ministerstva vnitra a jejich rodiny, mezi které patří například i policisté. Dnes už je ale ZPMV otevřena každému, kdo má o tuto zdravotní pojišťovnu zájem. Vznikla v roce 1992 a dnes jde o největší oborovou zdravotní pojišťovnu v České republice s více než milionem klientů.

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

Seznam zdravotních pojišťoven uzavírá ZP s tradicí, která sahá až do devatenáctého století a souvisí s těžbou uhlí. Moderní historie RBP se píše od roku 1993 a dnes se jejím pojištěncem může stát kdokoliv.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *