Asi každý zná tento pojem moc dobře. Zpráv o pojistných podvodech je kolem nás spousta, stejně jako filmů, které se kolem některých zajímavých točí. Fingovaná úmrtí, vraždy, úmyslné ničení vlastního majetku, fingované krádeže… Způsobů, jak podvést pojišťovnu a získat peníze, je spousta. Pojišťovny se však snaží bránit a podle jejich informací jim to jde poměrně dobře.

Jak se pojišťovna podvodům brání?

Možná se budete divit, ale pojišťovny mají pro zabránění pojistným podvodům spoustu opatření. Těmi základními jsou vstupní filtry, které by měly zabránit tomu, aby se na pojištění dalo vydělat. Vždy by mělo jít jen o krytí případných škod, i když v určitých případech se hodnota pojištění „věci“ nedá dost dobře stanovit objektivně. Mluvíme například o pojištění zdraví, nebo smrti. Případy pojistných podvodů jsou ale v takových situacích spíše vzácné, protože člověk musí mít už pořádnou odvahu, aby spekuloval se svým zdravím, nebo životem někoho blízkého. Takovým podvodem je ale i to, když se člověk pojistí například pro případ závažné nemoci, kterou už má a ví o tom – pokud ani případná nařízená lékařská prohlídka toto neodhalí a pojištění vznikne, dojde při případném nárokování pojistného plnění k podvodu.

Pojistný podvod u pojištění majetku

Mnohem častější jsou pojistné podvody u pojištění majetku. Existují dva druhy – lidé fingují pojistnou událost, nebo ji naschvál vyvolají. Oba případy jsou trestné a samozřejmě vylučují pojistné plnění. Likvidátoři pojišťoven jsou vyškoleni tak, aby si všímali varovných signálů, které by takový podvod naznačovaly. Nejčastější jsou fingované krádeže, kdy je vozidlo ve skutečnosti ještě rozprodáno na díly, takže pojistník inkasuje peníze vlastně 2x.

Fakta o pojistných podvodech:

–          Počet pojistných podvodů podle pojišťoven spíše klesá, nebo je konstantní

–          Pojišťovnám se ale daří odhalovat stále více podvodů

–          Pojistný podvod je trestný čin, za který hrozí až 10leté vězení

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *