Účetní jsou nepostradatelnou pracovní silou pro mnoho firem. Je přitom jedno, zda jde o zaměstnance společnosti, nebo externí specialisty. Jejich zodpovědnost je enormní a jejich chyba může napáchat obrovské škody. Proto se každý rozumný účetní pojistí pro případ, že způsobí svému zaměstnavateli, nebo klientovi škodu.

Pojištění podnikatelských rizik

Typicky se pojištění účetních řeší produktem pro pojištění podnikatelů, pakliže je účetní OSVČ. Zde jde o typické pojištění, které kryje, zpravidla se spoluúčastí, chyby účetních. Dojde-li ke škodě, uhradí ji až do sjednaného limitu právě pojišťovna. Co se týče spoluúčasti, tak ta by měla být volena rozumně a s ohledem na možnosti účetního.

Velká zodpovědnost

Jak už jsme zmínili, být účetním znamená mít velkou zodpovědnost. To si uvědomují i sami účetní, a proto vznikají i jejich různá sdružení. Ne že by se tato sdružení snažila plnit roli pojišťoven, ale do určité míry mohou zajistit i nižší pojistné. Jak to funguje? Sdružení se rozhodne pro jednu pojišťovnu a té nabídne výhradní spolupráci na pojištění účetních. Dohodne si i lepší cenu, než je běžné. Proč na to pojišťovna přistoupí? Protože jí sdružení poskytne celou řadu klientů, kteří by si jinak vybrali konkurenci a její pojištění účetních. A sdružení zase může lákat více lidí do svých řad a třeba si dohodnout i další slevu.

Retroaktivní krytí

U pojištění účetních je poměrně zásadní i možnost takzvaného retroaktivního krytí. Co to znamená? Chyby účetních se mohou projevit a objevit až po několika letech, takže je nutné být pojištěn i proti těmto problémům. Sjednání pojištění účetních s retroaktivním krytím pak i takové škody z minulosti pojišťovna proplatí, samozřejmě pouze v případě, že nebyly v době uzavření pojištění známé.

Existuje však i opačný problém – některé problémy vzniklé v době pojištění se mohou objevit až po několika letech, proto je třeba být pojištěn i tak, aby pojištění krylo i několik let po svém skončení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *