Pojištění nemovitosti je jedním z vůbec nejdůležitějších produktů pojišťovnictví. Domy i byty často představují největší investici, kterou v životě absolvujeme, tudíž se nepojištěná nemovitost rovná takové malé ekonomické sebevraždě.

Jak funguje pojištění rodinného domu

Velmi jednoduše. Za určité pojistné se pojišťovna zaváže, že v případě pojistné události vám zaplatí škody. Přesto jde o jeden z nejkomplexnějších pojišťovacích produktů, které známe. Existuje v něm celá řada záludností, které vyplývají z dlouhodobého charakteru tohoto pojištění i z celé řady rizik, s nimiž se musí majitel nemovitosti potýkat.

Inflace a pojištění na novou cenu

Rodinný dům je dlouhodobou investicí a jeho pojištění taktéž. V horizontu mnoha let až desítek let hraje značnou roli inflace, ale nejen ta. Dům stárne, jeho hodnota může dokonce i klesat, tedy alespoň podle pojišťovny. Ochranu proto představuje častá revize pojištění, případně jeho indexace kvůli navyšování pojistných limitů.

Co se týče určení výše pojistného plnění pro případ konkrétní pojistné události, je více než žádoucí, aby pojišťovna plnila takzvané nové ceny. To znamená, že byste si za plnění měli být schopni pořídit jako nové vše, o co jste při požáru, krádeži, vandalismu, nebo jakékoliv jiné pojištěné události přišli. Není to však až tak samozřejmé, proto si pojištění rodinného domu sjednávejte s rozumem – je poměrně levné a nemá smysl kalkulovat s tím, že „se nic stejně nestane“.

Proti čemu svůj rodinný dům pojistíte?

Zcela zásadní je i rozsah rizik, proti kterým vás pojištění rodinného domu. Může jít jen o živelní pohromy, jako jsou údery blesku, požáry, nebo třeba vichřici. Pojišťovny ale nabízejí i mnohem komplexnější varianty, které chrání například i před krádežemi, vandalismem, nebo nějakým způsobem rozšiřují krytí na okrajovější nepříjemnosti. Doporučovali bychom zvážit, jaké nepříjemné události mohou vaši nemovitost postihnout a trochu přehánět – vždy je lepší počítat i s tím, co se „s největší pravděpodobností nestane“, nemá smysl snažit se uspořit pár stokorun ročně, když necháte svou nemovitost za miliony nechráněnou.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *