Každá cestovní kancelář musí mít sjednáno pojištění proti úpadku. To chrání její klienty před finanční ztrátou i nepříjemným pobytem v zahraničí bez možnosti návratu, když CK krachuje a nezvládá hradit své závazky. Bohužel, jako téměř vše v České republice, není ani pojištění proti úpadku úplně bez chybiček.

Jak funguje pojištění proti úpadku

Cestovní kancelář si ze zákona sjednává pojištění proti úpadku a v případě jejího bankrotu se pojišťovna postará o její klienty. Nejprve hradí jejich repatriaci do České republiky, poté i finanční ztráty, neuskutečněné cesty a uhrazené zálohy klientů. Každý klient se musí o své peníze přihlásit a učinit tak může do šesti měsíců od úpadku. To znamená, že z pojištění proti úpadku uvidí klient peníze nejdříve právě po těchto šesti měsících. Není to trochu pozdě?

V praxi pojištění proti úpadku nestačí vždy (vždy nestačí?)

Bohužel, velmi častým nešvarem dnešní doby, je uzavírání pojištění proti úpadku na příliš nízké částky. Ty pak nestačí k uspokojení oprávněných požadavků všech klientů, kteří se tak musejí smířit s tím, že část svých peněz neuvidí. Často je dokonce pojištění proti úpadku sjednáváno na směšné částky, které nestačí skoro na nic. Bohužel, nikdo zatím nestanovil minimální limity plnění podle reálných měřítek, a tak ani pojišťovny, ani cestovní kanceláře nemají velkou potřebu se starat… Každý rok krachuje několik cestovních kanceláří a pojištění proti úpadku nefunguje, tak jak má.

Ověřte si informaci i u pojišťovny, nebo u Asociace cestovních kanceláří

Chystáte-li se na dovolenou, určitě si ověřte, zda je vaše vyhlédnutá Cestovní kancelář pojištěna proti úpadku. Můžete se sice zeptat přímo u agentury, nebo kanceláře, ale tam vám asi nikdo neřekne, že pojištěn není… Pravdu si můžete ale zcela snadno dohledat na stránkách pojišťovny, která pojištění proti úpadku uzavřela s konkrétní CK – každá pojišťovna zveřejňuje seznam CK, které jsou u ní pojištěné. To samé zjistíte, když se obrátíte na Asociaci cestovních kanceláří.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *