Bezstarostná svobodná jízda náklaďákem přes půlku světa je jen snem, nesplnitelným a trochu bláhovým. Řidič-dopravce má plnou hlavu starostí a část z nich padá na vrub i pojištění nákladu. V čem spočívají hlavní problémy a jak se s pojištěním nákladu statečně poprat?

Jako pojištění pro dopravce

Dopravcem je zpravidla myšlen provozovatel a majitel vozidla. Ten je ve většině případů za náklad zodpovědný a na něm je pojištění sjednat. Pakliže to neudělá, vystavuje se hned dvěma rizikům – pokud o náklad přijde, nebo ho poškodí, bude platit vše ze své kapsy. Takové věci se stávají nezřídka kdy, proto je pojištění opravdu potřeba.

Druhým rizikem je, že bez platného pojištění nákladu odmítne firma naložit svoje zboží na váš náklaďák. To znamená, že budete bez práce. Pojištění je prostě naprosto nezbytné a to v dostatečné výši.

Jak stanovit pojistné limity?

To je složitá otázka. Mnoho dopravců totiž vozí různé druhy nákladu v různé hodnotě. Důležitá je komunikace – zeptejte se spediční firmy, jakou výši pojištění očekává, případně vyžaduje a u dopravců v oboru je běžná.

Pokud vozíte například jídlo, zpravidla stačí poměrně nízké limity plnění, kolem milionu korun. Naopak, vozíte-li hodnotnější náklad, dostanete se i na desetinásobek této sumy a více. Nesnažte se nikdy na pojištění nákladu ušetřit – mohlo by se vám to krutě vymstít. Přesto neplýtvejte, protože pojistné roste s každým zvýšením limitu. Zvolte vhodný kompromis, který vám bohatě stačí, ale není přemrštěný. Těch pár tisíc korun za roční pojistné se vám vrátí v klidu, který pojištění znamená.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *