Život myslivce je pro mnoho mužů posláním na celý život. Zajímavé povolání plné přírody, zvířat a střelby? Ano, ale také velké riziko, které je potřeba snížit povinným pojištěním myslivců.

Pojištění myslivců proti odpovědnosti za způsobené škody

Toto pojištění je pro myslivce opravdu povinné a stanoví ho zákon č. 449/2001 Sb. o myslivosti. Vztahuje se na škody způsobené na zdraví, majetku a na léčebné výlohy placené zdravotní pojišťovnou. Limity jsou přitom poměrně dost vysoké, zejména pro škody na zdraví. Nabízejí se od 20 000 000 korun výše, což je důležité zejména kvůli tomu, že myslivost obsahuje v míře větší než malé střelbu. Kolikrát se už stalo, že myslivec postřelil, nebo rovnou zabil svého kolegu? Pozor však na výluky, které má samozřejmě i toto pojištění, jako je způsobení škody pod vlivem alkoholu a podobné.

Pojištění zvířat

Pes, nejlepší přítel člověka a myslivce zvlášť, je pro pána lesa důležitým pracovním nástrojem. Proto se pojištění může vztahovat i na něj. Pakliže zvíře zemře při plnění svých mysliveckých povinností, může pojišťovna v případě sjednání tohoto připojištění zaplatit předem stanovenou sumu, aby pokryla myslivcovi náklady na výcvik psa nového.

Dokonce si lze takového psa u některých pojišťoven pojistit i pro případ úhynu i mimo „práci“, což je důležité, neboť pes je s myslivcem i mimo honění zvěře.

Zbraň

Když jsme zmínili psa, nesmíme zapomenout ani na zbraň. Puška je nedílnou součástí života myslivce, která slouží například k redukování stavů přemnožené zvěře. Palné zbraně přitom nejsou levnou záležitostí a lze si je pojistit. U České pojišťovny je v ceně pojištění myslivců i připojištění zbraně proti krádeži a živelním pohromám. Právě krádež je největším rizikem, kterému je myslivcova zbraň vystavena.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *