Jedním z nejčastějších pojištění majetku je pojištění domácnosti. Jeho výhodou je, že ho mohou využít i nájemníci, kteří se tak ochrání před placením škod, které by mohli užíváním bytu způsobit. Jak ale na srovnání pojištění domácnosti a výběr toho nejlepšího?

Na novou cenu?

Pojištění majetku na novou cenu je naprosto ideální. Zajišťuje vám totiž, že například po vyhoření dostanete tolik peněz, které stačí na pořízení nového vybavení v odpovídající kvalitě. Pokud by měla pojišťovna přihlížet k tržní ceně věcí, včetně jejich opotřebení, moc peněz nedostanete. Proto se vždy raději informujte nejen o limitech, ale také o tom, jak bude vypočítáno případné plnění. Nic jiného, než na novou cenu, nemá smysl a pojištění domácnosti srovnání zaměřte hlavně tímto směrem.

Proti čemu vás chrání

U pojištění domácnosti si volíte, proti čemu se chcete chránit. Pojišťovny nabízejí nějaký standard, zpravidla obsahující krytí škod živelních, jako je prasklá voda, požár a podobné. To by vám ale stačit nemělo. Při srovnání pojištění domácnosti se zaměřte i na to, jaký si můžete koupit nadstandard. Ten může představovat například pojištění domácnosti proti krádeži, nebo třeba elektrickému přepětí a zkratu spotřebičů.

Cena nemusí být vždy rozhodující, jde o hodně

Při pojištění domácnosti a jeho srovnání se neřiďte pouze nejnižší cenou. Opravdu si dejte záležet na tom, abyste správně vyčíslili pojistnou částku, aby nedošlo k podpojištění. V případě podpojištění jsou poměrně redukovány všechna plnění podle toho, jaká je míra podpojištění. To znamená, že máte-li majetek v hodnotě 200 000 Kč a pojištění jen na 100 000 Kč, tak i škoda za 50 000 Kč bude redukována na polovinu a pojišťovna vám vyplatí pouze 25 000 Kč bez ohledu na to, že limit nebyl při škodě překročen ani zdaleka.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *