Jaké je to nejlepší penzijní připojištění na trhu? Otázka, kterou se zabývají statisíce lidí v České republice, kteří si chtějí uspořit na dalekou budoucnost a neriskovat přitom. Zajištění kvality života ve stáří není snadné, tudíž je tato otázka naprosto zásadní.

Nejlepší penzijní připojištění před rokem 2013

Před rokem 2013 bylo penzijní připojištění jedinou státem posvěcenou a podporovanou formou spoření na stáří (životní pojištění ani stavební spoření záměrně neuvádíme, ty mají sloužit k něčemu jinému a v porovnání s penzijním připojištěním nepřinášejí žádné zásadní výhody).

Nejprve si ujasněme, co je na penzijním připojištění dané a nezměnitelné, ať se jedná o produkt ING, České pojišťovny, nebo třeba Generali:

  • Výše státního příspěvku od 50 do 150 Kč měsíčně (do roku 2013)
  • Daňové zvýhodnění příspěvku nad 500 Kč
  • Daňové zvýhodnění příspěvku zaměstnavatele
  • Konzervativní rozložení investic
  • Zásada, že nesmí být připsáno záporné zhodnocení v žádném roce
  • Nutnost dodržet pravidlo 60/60, tedy spořit si alespoň 60 měsíců a výplatu nemít sjednanou dříve, než po dosažení šedesáti let věku

Jak vidíte, penzijní připojištění bylo a stále je poměrně konzervativním produktem, proto se nejlepší penzijní připojištění pozná jen tak, když porovnáme průměrné výnosy penzijních fondů za dobu jejich působení. Ty nejúspěšnější dosahují kolem zhodnocení 5 % ročně (v průměru), ty méně úspěšné i více než o procento méně, byť hlavně z důvodů, že nezachytili silný ekonomický boom v druhé polovině 90. let, kdy bylo roční zhodnocení mnohdy až nad hranicí 10 %. O něco objektivnější je porovnání průměrných výnosů za posledních pět let, i když zde mohou být některé výsledky zavádějící, a to kvůli připisování zhodnocení, kterého penzijní fond reálně nedosáhl (dotování za účelem získání nových klientů).

Po roce 2013 – aneb třetí pilíř a investiční rizika

Ještě větší rozdíly lze očekávat dnes a v budoucnu, kdy si lidé mohou zvolit investiční strategii. Pozor, mnoho omezení a zároveň výhod v novém penzijním spoření chybí, jmenovitě hlavně garance nezáporného zhodnocení. S trochou nadsázky lze říct, že se může stát, že po 40 letech spoření dostanete od fondu méně peněz, než kolik jste do něj vložili a tím nemyslíme pouze reálnou hodnotu peněz, ale i tu nominální. Jaká by tedy byla odpověď na otázku, které penzijní připojištění je nejlepší? Takové, které vám zajistí spokojené stáří – zda potřebujete velké zhodnocení a jste ochotni riskovat případnou ztrátu, nebo jestli upřednostníte státem podporovaný klid u konzervativních investičních strategií s pravděpodobností hraničící s jistotou, že o nic nepřijdete, je už jen a jen na vás.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *