Pokud se budeme bavit o zdravotních pojišťovnách, můžeme se setkat s pojmem „kód“ hned v několika případech. Asi nejznámějším a nepoužívanějším je v případech základního rozdělení pojišťoven. Každá tuzemská pojišťovna má totiž svůj, ten je neměnný a je to vlastně identifikační znak, který by měl každý pojištěnec znát.

Kódy zdravotních pojišťoven

Kódy zdravotních pojišťoven jsou číselné, třímístné a mimo jiné je najdeme na každé kartičce pojištěnce. Jsou to tyto:

-          207 Oborová zdravotní pojišťovna

-          213 Revírní bratrská pokladna

-          201 Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

-          111 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

-          209 Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA

-          207 Zdravotní pojišťovna AGEL

-          217 Zdravotní pojišťovna METAL-ALINCE

-          211 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

-          228 Zdravotní pojišťovna Média

-          222 Česká národní zdravotní pojišťovna

-          205 Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Dalším případem, kdy se setkáme s kódy zdravotních pojišťoven, je chvíle, kdy si sami platíme zdravotní pojištění nebo potřebujeme provézt změnu kategorie, do které u pojišťovny spadáme. Za běžné zaměstnance to provádí mzdová účetní zaměstnavatele a její mzdový software.

Kódy změn

Jedná se tedy o kódy změn. Ty jsou použity v hlášeních pro zdravotní pojišťovny vždy, když se u některého z plátců něco mění. Například při nástupu do nového zaměstnání, ukončení pracovního poměru, nástup na RD, začátek pobírání starobního důchodu a tak dále. Tyto změnové kódy zdravotních pojišťoven jsou jednomístné, tvoří je písmeno abecedy a jsou pro všechny pojišťovny v ČR totožné.

Identifikační čísla pojištěnců

Jakýmisi kódy zdravotních pojišťoven jsou i identifikační čísla jednotlivých pojištěnců. Jedná se převážně o rodná čísla. Nicméně například u cizinců se tento kód přiřazuje prostřednictvím Centrálního registru pojištěnců.

Další kódy zdravotních pojišťoven jsou samozřejmě používány v běžné praxi. Jsou to označení úkonů, které jsou pojišťovnám vykazovány zdravotnickými zařízeními a lékaři. S těmito čísly se ale běžný pojištěnec nesetkává moc často.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>