Důležitý pojem, který zní možná moc složitě, ale opak je pravdou. Indexace pojištění představuje nárůst pojistných limitů a pojistného na základě inflace. Existují různé varianty indexace pojištění, z nichž některé jsou nevýhodné, takže pozor – informujte se o tom vždy, když se chystáte pojištění uzavřít.

Ano, nebo ne?

Aplikování indexace pojištění je spojené pro všechna pojištění, kde věci neztrácejí hodnotu, ale naopak podléhají inflaci. Jde o zdraví, život i nemovitosti. Jak se indexace projevuje a aplikuje?

Existují celkem tři formy, jak se indexace používá:

  1. Při jakékoliv inflaci se pojistné a limity zvýší o fixně nastavený, nebo o reálnou inflaci, pakliže tento fix přesáhne
  2. Při jakékoliv inflaci nižší, než je fixní zvýšení, se pojistné nezvýší
  3. Při jakékoliv inflaci nižší, než je fixní zvýšení, se pojistné nezvýší, ale inflace, o které nebylo v minulých letech pojistné zvýšeno, se sčítají

Co to znamená v praxi? Ideálním modelem indexace pojištění je bod číslo tři, kdy je zajištěno velmi přesné zvyšování pojistných limitů a pojistného podle reálné inflace. V prvním případě je pojistné zvyšováno extrémním způsobem, což těší hlavně pojišťovnu, která nehledí na dobro svého klienta. U druhého případu je naopak pokrývání inflace nedostatečné a indexace pojištění moc nefunguje.

Indexace pojištění se může vyplatit, zvyšuje vám pojistné limity bez dotazování

Zajímavá je situace u životního pojištění, kdy je indexace často jedinou možností, jak zvednout pojistné limity bez zkoumání zdravotního stavu. Pojišťovny si totiž hodně hlídají, aby nepojistili někoho na vysokou částku, i když je u něj riziko smrti, nebo třeba plné invalidity poměrně vysoké. Díky indexaci pojištění lze zvyšovat pojistné částky bez takovýchto starostí. Přesto doporučujeme využívat indexaci obezřetně, aby vám placení pojištění nepřerostlo přes hlavu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *