Pojišťovnictví, jak ho známe dnes, vzniklo poměrně nedávno, tedy alespoň v měřítku celé historie lidského druhu. Už velmi dávno však vzniklo „pravé“ pojišťovnictví, o kterém si zde něco povíme.

Egypt a historie pojišťovnictví

Již ve starověkém Egyptě si lidé uvědomili, že společná ochrana před některými riziky se může vyplatit. Zde šlo o stavitele pyramid, což byla práce značně riziková. Kameníci se tedy dohodli, že pakliže některý z nich při stavbě zemře, ostatní uhradí jeho pohřeb. Zde můžeme vidět i první známku toho, že lidé si pojišťovali vždy hlavně to nejdůležitější, což ve starověkém Egyptě byl právě posmrtný život, do kterého musel být člověk náležitě vypraven.

Voják jako chráněná osoba

Podobně na tom bylo starověké Řecko, které si výrazně cenilo ochrany státu, v tomto případě proslulých Athén, kde měli vojáci zranění v bitvě nárok na náhradu škody.

Postupně si výhody společného ručení uvědomili i ostatní národy a povolání. Hlavně obchodníci, ale i řemeslníci a zemědělci, kteří poznali, že výkyvy a nahodilé události postihnou jednou každého, takže je lepší se na případné škody „složit“. Nešlo tedy o výdělečný projekt, každá skupina ručila za svá rizika a to jí stačilo. Až později se pojišťovnictví stalo i výdělečným obchodem a to i z důvodu prohlubování lidských znalostí a další specializaci a dělbě práce.

Moderní historie pojištění

Zde můžeme s klidným svědomím přeskočit temný středověk, který se zpravidla omezoval na lokální pojištění popsané v předchozím odstavci. Přesuňme se do roku 1687 k Edwardu Lloydovi, který založil proslulé LLOYDS. Šlo zejména o pojišťování zaoceánských lodí. Už o sto let dříve vzniklo například i životní pojištění, ale rozvoje se dočkalo až ve století osmnáctém, kdy došlo k zákazu pojišťování libovolných osob kýmkoliv dalším – do té doby si například mohl člověk pojistit (vsadit), že zemře muž jdoucí do války, na čemž mohl zbohatnout i bez jakékoliv vlastní újmy. Takovéto sázení vážně ohrožovalo historii pojišťovnictví, která se od té doby začala už vyvíjet správným směrem.

Historie pojišťovnictví v ČR

U nás byla v historii pojišťovnictví velkou průkopnicí pojišťovnictví Marie Terezie. Když pak v roce 1869 vznikla pojišťovna Slavia a pojišťovna Praha, byl dán základ modernímu pojišťovnictví v českých zemích. Po druhé světové válce samozřejmě zůstala pojišťovna pouze jedna, načež velký boom nastal až po sametové revolucí a dnes na našem trhu působí více než 3 desítky pojišťoven.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *