Dluh na zdravotním pojištění může vznikat několika způsoby. Buď je zdravotní pojištění placeno v nedostatečné výši, nebo ho neplatí za pojištěnce nikdo. Pakliže zdravotní pojišťovna tento dluh objeví, a ona ho objeví, začne ho vymáhat a to i s penále, které činí 0,005 % z dlužného pojistného za každý den prodlení.

Penále

Jak už jsme zmínili, dluh na zdravotním pojištění, pakliže vznikne, neustále roste. Jde o na první pohled nevysokých 0,005 % za každý den. Stačí si však spočítat, že jde třeba z dluhu 20 000 Kč o 10 Kč denně, to znamená 3 650 Kč ročně. To není vůbec málo, jde o více než 15 % ročně, což už je pořádný „úrok“.

Promlčení

Dluh na zdravotním pojištění je promlčen až po 10 letech. V reálných situacích se tedy moc často nestane, že by k promlčení došlo. Navíc promlčecí lhůta se obnovuje v momentě, kdy je vyčísleno penále a pojištěnec byl o svém dluhu a nutnosti platit uvědomen.

Splátkový kalendář a odpuštění penále?

Dostanete-li se do situace, kdy zdravotní pojišťovně dlužíte, můžete ji požádat i o splátkový kalendář. V něm nejprve splácíte dlužné pojistné a po jeho uhrazení můžete dokonce i požádat o odpuštění penále. Pokud nemáte další problémy a splátkový kalendář jste plnili zodpovědně a přesně, zdravotní pojišťovna pravděpodobně vaší žádosti vyhoví, takže placení penále z dluhu na zdravotním pojištění se vyhnete. Že půjde o nemalé ušetřené peníze, jsme si už řekli výše v článku.

Exekuce

Pokud však necháte dluh na zdravotním pojištění plavat, můžete se dostat i do situace, kdy zdravotní pojišťovna zvolí vymáhání pomocí exekuce. V takovém případě se připravte i na mnohonásobné zvýšení dluhu a jeho vymáhání všemi dostupnými prostředky, kterých nemá exekutor zrovna málo a žádné z nich vás nepotěší. Proto své problémy řešte včas, zodpovědně a jako prioritu číslo jedna.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *