Úrazy nejsou ničím příjemným, ne vždy ale musejí zůstat bez „odměny“. Bolestné bodové hodnocení úrazu poslouží všude tam, kde máte nárok na nějaké odškodnění, nebo plnění z pojistky. Pojďme se podívat na jednotlivé případy.

Úrazové a životní pojištění

U úrazového a životního pojištění se bolestné používá hlavně u dětských pojistek, kde rodiče mohou za získané peníze své ratolesti vynahradit bolest, stres a celkově trauma. Není to však jediný podobný produkt, který by fungoval trochu proti základní myšlence pojištění, která spočívá v ochraně před nežádoucími následky, ne ve vydělávání na neštěstí, byť vlastním.

Podobně jako bolestné bodové hodnocení úrazu se aplikuje i odškodnění v případě závažných onemocnění, což je jeden z typů, nebo připojištění životního pojištění. Zde se vyplácí pevně daná částka, často v řadu statisíců korun, na základě diagnózy. Jde tedy do určité míry o odškodnění, neboť získané finance mohou a nemusejí být použity na léčení, nebo vypořádávání se s novou životní situací.

Odškodnění

Podle stejných pravidel funguje bolestné bodové hodnocení úrazu i u odškodnění, které může být součástí vlastně jakékoliv škody, kterou jedna osoba druhé způsobí druhé. Může jít dokonce i odškodnění pracovního úrazu.

Každý úraz je ohodnocen určitým počtem bodů a každý bod představuje finanční částku. Vynásobením pak získáte odškodnění, které poškozenému přísluší. V dnešní době bolestné bodové hodnocení úrazu už nepředstavuje většinu peněz, které jsou na odškodnění vyplaceny. Naopak, stále více se klade důraz na odškodnění na základě finanční ztráty, zpravidla ušlé mzdy za dobu strávenou rekonvalescencí. Pakliže poškozená osoba skončí v invalidním důchodu, bývá odškodnění nejvyšší, protože se musí spočítat za celou dobu, kdy by poškozený běžně vydělával a přinášel své rodině peníze.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *